Zappos: historia najlepszej obsługi klienta na świecie.

Iwona Kliś

Dzisiaj historia sklepu, który opierając się na doskonałej obsłudze klienta zdobył popularność, lojalność klientów i stworzył trudną do podrobienia przewagę konkurencyjną.
Sklep internetowy Zappos jest już słynny z tworzenia „efektu wow” i budowania niezapomnianych doświadczeń zakupowych – przyjrzyjmy się więc bliżej marce, która podbiła świat swoim wyjątkowym customer experience.

Sklep Zappos posiada największy na świecie wybór butów, a zwroty odbywają się całkowicie bezpłatnie. Nie produkt jednak jest siłą marki, a jej pracownicy. Centrum obsługi klientów działa przez 24h/dobę, 7 dni w tygodniu i słynie z tego, że potrafi pomóc zawsze. Po sieci krąży historia o tym, jak obsługa telefoniczna sklepu ułatwiła klientowi odnalezienie otwartej pizzerii w okolicy! Nie dziwi więc fakt, że ponad 70% zysków to powracający, lojalni klienci :)

Doświadczenie zaczyna się wewnątrz firmy.

Tony Hsieh tworząc markę postawił sobie za cel, zbudować ją na fundamentach kultury firmy. Nie narzucił jednak zasad odgórnie, a postanowił skonsultować je z pracownikami firmy. W ten sposób powstała lista 10 podstawowych reguł przyświecających działalności Zappos i dystrybuowany wśród pracowników – Podręcznik Kultury.

1. Dostarczaj pozytywnego zaskoczenia (efekt WOW) poprzez obsługę
2. Wspieraj zmianę
3. Baw się i bądź trochę dziwny
4. Zachowaj otwarty umysł, bądź kreatywny i żądny przygód
5. Dąż do rozwoju i nauki
6. Twórz otwarte i szczere związki poprzez komunikację
7. Buduj rodzinną atmosferę i ducha zespołowego
8. Rób więcej, robiąc mniej
9. Bądź pełen pasji i determinacji
10. Bądź skromny.

Efekt „wow” - jak go tworzyć w praktyce?

Całkiem niedawno natrafiłam w sieci na wpis klienta sklepu pt. "Zappos wysłał mi jednorożca!". Historia jak każda inna - klient zamówił buty dla dzieci z okazji nowego roku szkolnego, jednak przesyłka nie dotarła na czas. Czytamy o niesamowicie miłej obsłudze klienta, przeprosinach w formie bonu i szczęśliwie otrzymanej przesyłce. Ale to nie wszystko! Tydzień później dotarła druga paczka - "niespodzianka od Zappos", w której znajdowała się odręcznie napisana kartka (!) i prezenty dla dwójki dzieci...


źródło: https://www.linkedin.com/pulse/zappos-sent-me-unicorn-jeff-jenkins

Dzieciaki oszalały ze szczęścia, rodzice niedowierzali z zachwytu. Efekt? Tutaj cytat: "Napisałem o tym doświadczeniu na facebooku, instagramie, twitterze i powiedziałem o tym wszystkim znajomym (...) to zdecydowanie najlepsze doświadczenia z obsługą klienta w moim życiu".
I to jest właśnie istota budowania lojalności poprzez niezpomniane doświadczenia zakupowe!
Całą historię możecie przeczytać TUTAJ

Ps. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o najlepszej obsłudze klienta przeczytaj także:

2016-11-08

Iwona Kliś iwona.klis@branchbrothers.pl

Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. W Branch Brothers prowadzi projekty zarówno marketingowe jak i doradcze. Project manager cyklu spotkań Designing Customer Experience poświęconych projektowaniu przestrzeni sprzedaży zgodnie z zasadami Visual Merchandisingu.

Zapisz się do newslettera

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celach marketingowych. Podanie danych jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania, aktualizowania, uzupełniania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania.

2. Wyrażam zgodę na otrzymywanie na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2013 poz. 1422 ze zm.) wysyłanej przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) w imieniu własnym oraz na zlecenie innych osób.

3. Wyrażam zgodę na używanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. 2014 poz. 243 ze zm.).

4. Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego treść.

©2015 BranchBrothers

Doradztwo marketingowe – Truszkowski Consulting Group | Prowadzenie Google AdWords – Adpresso