Strefa oczekiwania, w której klienci się nie nudzą (zdjęcia)

Iwona Kliś

O ile emocje i odczucia klienta przy wejściu do sklepu mają wpływ na to, jak intuicyjnie ocenia przestrzeń do której wchodzi, o tyle pobyt w strefie oczekiwania te oceny pogłębia. Istotne jest, aby kreowanie doświadczeń w tym miejscu było przygotowane w sposób staranny i przemyślany. Jak więc projektować tę część sklepu, aby kupujący czuł się komfortowo? 

Strefa oczekiwania to idealny czas i miejsce na komunikacje marketingową. Klient intuicyjnie szuka sposobów na zagospodarowanie swojego czasu i chętniej zapoznaje się z ulotkami tam umieszczonymi. Zatem idealna aranżacja strefy oczekiwania powinna był widoczna, wygodna (ustawiona z zachowaniem przestrzeni osobistej) oraz wyposażona w materiały informacyjne „w zasięgu ręki”. Tylko w ten sposób możemy liczyć, że to miejsce będzie przyjazne klientom i przede wszystkim – efektywne. 

Przykłady dobrze i źle zaprojektowanych stref oczekiwania

Zacznijmy od wskazania błędów, które najczęściej powtarzają się przy aranżacji stref oczekiwania klientów. Mało efektywne wykorzystanie tej części sklepu wiąże się z utratą dużego potencjału komunikacyjnego z klientem bądź wprowadzenia go w dyskomfort. Przeanalizujmy więc strefę oczekiwania na zdjęciu poniżej: 


(fot. materiały własne Branch Brothers)

Mało wygodne krzesła i ustawienie boczne sprawia, że w tym punkcie usługowym klient nie czuje się komfortowo. W zasięgu ręki nie ma żadnych materiałów marketingowych, nie ma też materiałów wizerunkowych. Siedzący klienci z pewnością nudzą się czekając na moment obsługi. Brak kącika dla dzieci i mało atrakcyjne wnętrzne potęguje te wrażenia. 

A jak projektować strefę oczekiwania z myślą o klientach? 

Dobrym przykładem może być placówka mBank:


(fot. materiały własne Branch Brothers)

Klienci mają dostęp do materiałów marketingowych, a siedząc na wprost obsługi klienta mogą bez obwa czekać na swoją kolej. Z myślą o rodzicach i najmłodszych na środku znajduje się stoliczek dla dzieci - daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ oczekujący rodzice mają na oku swoje pociechy. A na koniec miły akcent: klienci mają możliwość przygotowania sobie kawy / herbaty, aby maksymalnie uprzyjemnić tak nielubiane przez wszystkich czekanie.

Strefa oczekiwania to miejsce, w którym jest niezwykle ważne zapewnienie klientowi zajęcia, najlepiej jeśli będzie ono ściśle związane z dobrym kontaktem z marką. Już samo czekanie na swoją kolej sprawia, iż klient czuje dyskomfort związany z „marnowaniem” jego cennego czasu. Jest również  bardzo wrażliwy na wszelkie doznania, których doświadcza. Warto o tym pamiętać, projektując pozytywne doświadczenia klientów. 

W tematyce kreowania customer experience przeczytaj także: 

 

2016-09-27

Iwona Kliś iwona.klis@branchbrothers.pl

Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. W Branch Brothers prowadzi projekty zarówno marketingowe jak i doradcze. Project manager cyklu spotkań Designing Customer Experience poświęconych projektowaniu przestrzeni sprzedaży zgodnie z zasadami Visual Merchandisingu.

Zapisz się do newslettera

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celach marketingowych. Podanie danych jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania, aktualizowania, uzupełniania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania.

2. Wyrażam zgodę na otrzymywanie na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2013 poz. 1422 ze zm.) wysyłanej przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) w imieniu własnym oraz na zlecenie innych osób.

3. Wyrażam zgodę na używanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. 2014 poz. 243 ze zm.).

4. Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego treść.

©2015 BranchBrothers

Doradztwo marketingowe – Truszkowski Consulting Group | Prowadzenie Google AdWords – Adpresso