Strefa kasy – o czym warto pamiętać?

Joanna Bociąg

Zarówno w sklepie stacjonarnym jak i internetowych zakończeniem podróży klienta jest strefa kasowa. Ale czy to równocześnie oznacza koniec zakupów? Wręcz przeciwnie! Faktem jest, że ze strefy kasowej pochodzi co czwarty produkt po który sięga klient. A aż siedem na dziesięć umieszczanych przy kasie produktów kupowanych jest wyłącznie pod wpływem impulsu. W jaki sposób efektywnie zaprojektować tę strefę, aby dodatkowo zwiększyć sprzedaż?

Każdy klient bez względu na format sklepu kończy swoją podróż zakupową w strefie kasowej.
To doskonałe miejsce na to, aby klienci oczekujący na obsługę, bądź nawet w jej trakcie mogli zapoznać się z dodatkową ofertą sklepu i uzupełnić koszyk o brakujące produkty. Tutaj kluczową rolę odgrywa skuteczny visual merchandsing. Dla przypomnienia, visual merchandising to metody i techniki pozwalające nadać sklepom oraz oferowanym w nich produktom czynną rolę w sprzedaży. To między innymi odpowiednia ekspozycja, dbałość o otoczenie i efektywna komunikacja z klientami. 
 

Strefa kasowa, która zatrzyma klienta na dłużej?

Strefy kasowe już coraz częściej stają się miejscem przemyślanej i atrakcyjnej komunikacji z klientami – nie tylko dzięki ekspozycji produktów, ale także zastosowanie dodatkowych elementów wizualnych.

Wykorzystanie digital signane bądź po prostu digital merchandisingu w strefie kasy może skutecznie przyczynić się do zwiększenia sprzedaży. Poziom zapamiętania przekazu ruchomego jest znacznie wyższy niż statycznego, co więcej „moc perswazyjna” rozwiązań digitalowych jest także bardziej skuteczna niż tradycyjne metody komunikacji marketingowej.

Niewątpliwymi więc atutami rozwiązań digital signage są:


 Profesjonalna obsługa klienta kluczem do sukcesu

Na dobre postrzeganie marki w dużym stopniu wpływa obsługa klienta. Jeżeli będzie kreowała pozytywne wrażenia, zgodnie z obietnicami marki (albo nawet je przekraczając), będzie niepowtarzalnym źródłem wartości dla klienta! Faktem jest, że czynnik ludzki jakim jest doradca w sklepie może wywołać silne emocje te pozytywne jak i negatywne, a w strefie kasowej jest to szczególnie ważne. Profesjonalizm, pozytywne nastawienie do pracy i umiejętność budowania relacji z klientami to pożądane cechy u każdego doradcy w sklepie. Podczas finalizowania zakupów, wykorzystanie tych elementów może znacząco przełożyć się na wzrost sprzedaży. Uważam, że jest to kluczowy element w sklepach zoologicznych – kiedy klient kieruje się dobrem swojego pupila, obsługa klienta pełni rolę doradcy, a nawet eksperta. Dla przykładu, kiedy docenimy wybór klienta, okażemy zainteresowanie jego potrzebami i zasugerujemy produkty uzupełniające z pewnością uzyskamy lepszy efekt, niż w sytuacji, kiedy beznamiętnie poinformujemy o aktualnej promocji.

Projektowanie strefy kasowej, podobnie jak i całego sklepu opiera się na znajomości potrzeb kupujących i zapewnieniu im najlepszych doświadczeń zakupowych. Atrakcyjna wizualnie i przede wszystkim efektywna strefa kasy pozwala poznać klientom najpełniejszą ofertę sklepu, dodatkowo wzbudza zainteresowanie aktualnymi promocjami. Warto więc zainwestować czas w projekt zarówno ekspozycji jak i komunikacji w tym miejscu, bo z całą pewnością to inwestycja, która szybko się zwróci. 

Artykuł został opublikowany w magazynie Rynek Zoologiczny

Przeczytaj także: 

2018-05-14

Joanna Bociąg joanna.bociag@branchbrothers.pl

Joanna Bociąg – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Psychologii biznesu dla menedżerów, Marketingu strategicznego na rynku farmaceutycznym oraz Prognozowania trendów w obszarach mody i designu. W Branch Brothers prowadzi zarówno projekty operacyjne jak i doradcze w zakresie budowania dobrego shopping experience, realizując różnorodne działania jako konsultant i project manager. Jest zwolenniczką myślenia „out of box” i współpracy z ludźmi w oparciu o ich silne strony.

Zapisz się do newslettera

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celach marketingowych. Podanie danych jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania, aktualizowania, uzupełniania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania.

2. Wyrażam zgodę na otrzymywanie na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2013 poz. 1422 ze zm.) wysyłanej przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) w imieniu własnym oraz na zlecenie innych osób.

3. Wyrażam zgodę na używanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. 2014 poz. 243 ze zm.).

4. Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego treść.

©2015 BranchBrothers

Doradztwo marketingowe – Truszkowski Consulting Group | Prowadzenie Google AdWords – Adpresso