Customer experience – przykłady na to, jak zwiększa sprzedaż!

Bartłomiej Dudka

Kreowanie doświadczeń zakupowych u klienta wiąże się z oferowaniem holistycznych wartości – tych zmysłowych, emocjonalnych, relacyjnych, ale także funkcjonalnych. Coraz częściej znaczenie ma nie tylko niska ceny i użyteczność, ale przede wszystkim – poczucie satysfakcji i zadowolenie z samego procesu zakupu. Nie jest także tajemnicą, że tworzenie najlepszego customer experience przekłada się na wzrost sprzedaży. W jaki sposób?

1. Klienci deklarują, że chętnie zapłacą więcej za doskonałe doświadczenia zakupowe!

… i za nie płacą. Najlepszym przekładem jest nasz projekt dla firmy Altom – po dokładnym przenalizowaniu potrzeb kupujących, stworzeniu mapy empatii i dostosowaniu przestrzeni, aż o 36% wzrosła sprzedaż w sklepie, a o 19,5% wzrosła liczba dziennych transakcji. Te dane mówią same za siebie!

2. Customer experience pozwala na wygenerowanie dodatkowej wartości dla klienta

Istnieją badania potwierdzające rolę jaką pełni nastrój sklepu na postępowanie kupujących. Wykazano, że osoby oglądające towar w sklepie, w którym panowała miła atmosfera oceniły go bardziej pozytywnie aniżeli osoby, które widziały te same przedmioty w mniej przyjemnych warunkach. Nie jest też zaskoczeniem, że pozytywne bodźce sensoryczne wywołują u kupujących chęć dłuższego przebywania w sklepie :) 

Fakt: 90% detalistów uważa, że kreowanie odpowiedniej atmosfery jest równie ważne jak dbałość o ceny towarów (M.Biedermann, Działania promocyjne jako wyraz orientacji marketingowej sklepów detalicznych)

3. Customer experience to szansa, na uzyskanie lojalności klientów 

Usatysfakcjonowany klient może kupować wszędzie, ale tylko ten lojalny zawsze będzie wracał do konkretnego sklepu, bo jest on emocjonalnie związany z marką i chętnie polecaja ją innym.Faktem jest także, że bsługa takich klientów jest tańsza i bardziej efektywna - szacuje się, że koszt pozyskania nowego klienta kosztuję firmę pięć razy więcej niż zatrzymanie obecnego (Peter Doyle, Marketing wartości)

A co najważniejsze - lojalni konsumenci mogą stanowić barierę wejścia dla nowych konkurentów!

Doświadczenia zakupowe pojawiają się zawsze, niezależnie od działań podejmowanych przez firmę, jednak tylko te dobre sprzedają. Jeśli zadbamy o dobry customer experience i efektywny visual merchandising zyskamy wartość, którą ciężko skopiować, będzie to unikalna przewaga konkurencyjna!

A jeżeli interesuje Cię temat doświadczenia klienta, przeczytaj także inne artykuły na naszym blogu: Jak wykreować dobre customer experience oraz o zarządzaniu doświadczeniami klienta.

2018-01-23

Bartłomiej Dudka bartlomiej.dudka@branchbrothers.pl

Dyrektor zarządzający Branch Brothers. Absolwent politologii i marketingu na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu oraz zarządzania projektami. Team leader skoncentrowany na zespole oraz doradca w dziedzinie zwiększania skuteczności komunikacji marketingowej.

Zapisz się do newslettera

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celach marketingowych. Podanie danych jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania, aktualizowania, uzupełniania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania.

2. Wyrażam zgodę na otrzymywanie na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2013 poz. 1422 ze zm.) wysyłanej przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) w imieniu własnym oraz na zlecenie innych osób.

3. Wyrażam zgodę na używanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. 2014 poz. 243 ze zm.).

4. Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego treść.

©2015 BranchBrothers

Doradztwo marketingowe – Truszkowski Consulting Group | Prowadzenie Google AdWords – Adpresso