Customer experience - jak wprowadzić i zarządzać, aby osiągnąć sukces (cz.2)

Bartłomiej Dudka

Customer experience to zjawisko, które towarzyszy klientom zawsze, bo to przecież nic innego jak emocje, których doświadcza kupujący w kontakcie z marką. W poprzednim wpisie (tutaj) przybliżyłem kwestie badania przestrzeni handlowej, przygotowania standardu oznaczeń i nawigacji oraz samej poprawy wnętrza sklepu. Tym razem zajmiemy się projektem – zarówno całego sklepu jak i samej ekspozycji.

Najważniejszy jest zawsze klient.

Myśląc o projektowaniu przestrzeni handlowej nie powinniśmy myśleć tylko o wyglądzie, ale również o tym, czy coś działa i spełnia swoje funkcje. Jeżeli sklep staje się przede wszystkim funkcjonalny, odpowiada oczekiwaniom kupujących to klienci o tym powiedzą wracając do niego i kupując więcej produktów! Niestety projektowanie sklepu to nie rysowanie i dobieranie materiałów wykończeniowych pod wymogi biznesu i operacji. Konieczna jest świadomość innych elementów - m.in osobowość marki i charakter i potrzeby klientów - to podstawa unikalnego customer experience. Podczas projektowania sklepów posługujemy się metodą design thinking, czyli twórczego myślenia, która ma na celu kreację i wdrażanie w życie innowacyjnych i dostosowanych do klientów rozwiązań, tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że projekt odpowiada potrzebom kupujących i zapewnia niezapomniane customer experience! 

Lepsza ekspozycja to zawsze większa sprzedaż.

Ekspozycja produktów i informacja o ofercie to centrum każdego miejsca sprzedaży. Od jej projektu i skuteczności w dużej mierze zależy zysk sklepu. Ważne więc są wszystkie szczegóły: lokalizacja na terenie miejsca sprzedaży, kolejność ułożenia, właściwa ilość, odpowiednia wysokość, oświetlenie, oznaczenia cen, opis produktów, a nawet szerokość alejek. Myśląc o tym, aby ekspozycja była dostępna dla klientów, warto zadbać, by kupujący doświadczali jej wszystkimi zmysłami: wzrokiem, dotykiem, węchem, smakiem i słuchem. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj - w jaki sposób budować skuteczną ekspozycję?

Właściwie zaprojektowana ekspozycja zawsze zwiększa sprzedaż. Ludzie kupują te rzeczy, które widzą i mogą dotknąć ;)

Jeżeli interesuje Cię temat projektowania customer experience przeczytaj także: 

2018-04-16

Bartłomiej Dudka bartlomiej.dudka@branchbrothers.pl

Dyrektor zarządzający Branch Brothers. Absolwent politologii i marketingu na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu oraz zarządzania projektami. Team leader skoncentrowany na zespole oraz doradca w dziedzinie zwiększania skuteczności komunikacji marketingowej.

Zapisz się do newslettera

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celach marketingowych. Podanie danych jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania, aktualizowania, uzupełniania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania.

2. Wyrażam zgodę na otrzymywanie na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2013 poz. 1422 ze zm.) wysyłanej przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) w imieniu własnym oraz na zlecenie innych osób.

3. Wyrażam zgodę na używanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. 2014 poz. 243 ze zm.).

4. Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego treść.

©2015 BranchBrothers

Doradztwo marketingowe – Truszkowski Consulting Group | Prowadzenie Google AdWords – Adpresso