Badania przestrzeni sklepu - kiedy warto w nie inwestować?

Bartłomiej Dudka

Efektywność sklepu zależy od wielu czynników, jednak to aranżacja przestrzeni bezpośrednio przekłada się na komfort zakupów i chęć powrotu do danego miejsca. Nie zawsze badania przestrzeni sprzedaży wiążą się z długoterminowymi i kosztownymi działaniami. Czasem prosta analiza sklepu oczami nabywcy przynosi nieoczekiwane efekty i pomaga poprawić komfort kupujących. Jak więć przeprowadzić efektywne badania przestrzeni?

Rozpoznawanie potrzeb i definiowanie barier zakupowych

Przechodząc razem z klientem całą ścieżkę zakupową, od strefy wejścia po - kasową mamy szansę ocenić jakość zastosowanych rozwiązań, zarówno tych dobrych, które warto powtarzać, jak również tych złych, tak zwanych barier zakupowych, które należy bezwzględnie usuwać. Jak wygląda to w praktyce? Obserwując zachowania klientów np. poprzez zainstalowanie kamer łatwo jest wychwycić błędy przestrzeni sklepu.


fot. badania kamerami - heatmapa. materiały własne Branch Brothers

Już od samego wejścia do sklepu po samą kasę obserwuj swojego klienta. Co robi, gdzie się zatrzymuje, co wprowadza go w dyskomfort, czy jest moment kiedy się nudzi? Faktem jest, że badanie zachowań klientów (czyli badanie behawioralne) jest analizą o najszerszym zakresie spośród wszystkich badań należących do rodziny badań konsumenckich - wykorzystaj to!

Analiza jakościowa czy ilościowa?

Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta – żeby uzyskać najlepszy efekt, najlepiej jest połączyć te dwie metody.
Kamery umożliwiają badanie średniego czasu wizyty w sklepie, liczbę wizyt, czas oczekiwania, czas poświęcony na zapoznanie się z ofertą oraz czas obsługi. Równocześnie łatwo jest przyglądać się klientom – to jedyny sposób badania sklepów, w którym klienci nie kłamią. Dlaczego? Bo obserwujemy zachowanie kupujących zamiast pytać ich o nie w ankietach.

Kiedy badać przestrzeń sprzedaży?

Badania zachowań konsumentów, pozwalają na wyodrębnienie dodatkowych usług oraz wyznaczenie mocnych i słabych stron przestrzeni sprzedaży. Warto przeprowadzić analizę, aby uzyskać odpowiedzi na zaistniałe problemy bądź zapobiegawczo - przed wprodzaniem nowych produktów. Badnie przestrzeni świetnie sprawdza się zarówno przed jak i po zmianach w aranżacji przestrzeni - już na etapie projektów można wychwycić błędy. 

Dzięki badaniom behawioralnym przestrzeni sklepu świadomie można kreować doświadczenia kupujących (customer experience) oraz zwiększać sprzedaż w swoim sklepie. Podsumowując, stosunkowo niewielkim kosztem, w prosty sposób mozesz zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie :)

PS. Więcej o badaniach pisaliśmy w artykule "Badania klientów, które przynoszą wielkie korzyści" 
A o samej usłudze badań możesz przeczytać TUTAJ :)

2016-09-13

Bartłomiej Dudka bartlomiej.dudka@branchbrothers.pl

Dyrektor zarządzający Branch Brothers. Absolwent politologii i marketingu na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu oraz zarządzania projektami. Team leader skoncentrowany na zespole oraz doradca w dziedzinie zwiększania skuteczności komunikacji marketingowej.

Zapisz się do newslettera

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) moich danych osobowych wskazanych w formularzu w celach marketingowych. Podanie danych jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania, aktualizowania, uzupełniania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania.

2. Wyrażam zgodę na otrzymywanie na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2013 poz. 1422 ze zm.) wysyłanej przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) w imieniu własnym oraz na zlecenie innych osób.

3. Wyrażam zgodę na używanie przez Branch Brothers Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu (60-319, ul. Ptasia 10) telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. 2014 poz. 243 ze zm.).

4. Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem i akceptuję jego treść.

©2015 BranchBrothers

Doradztwo marketingowe – Truszkowski Consulting Group | Prowadzenie Google AdWords – Adpresso